A 2014–2016 között a GYSEV-nél lezajlott villamosítási és központi forgalomirányítási projektek megvalósulása előtt a szolgáltatási területét lefedő IP-hálózat jellemzően SDH-alapú, 2 Mbit/sec-os kapcsolatokat használt állomásközi adatátviteli összeköttetésként. Állomáson belül fogadásuk egyszeres telepítésű hálózati útválasztókon (routereken) történt. Felhasználását tekintve ez a hálózat szolgálta ki a GYSEV Zrt. általános irodai és jegyforgalmazási alkalmazásait.
A fent említett projektek során számos vasúti ellenőrző és egyéb rendszer került modernizálásra, melyek korszerű, IP-alapú kommunikációs megoldásokat igényeltek.
Ezek az IP-alapú rendszerek az alábbiak:
- Forgalomirányító rendszer (KÖFI)
- Felsővezetéki energia-táv vezérlés (FET)
- Térvilágítás és váltófűtés
- Vagyonvédelem
- Diszpécserrendszer
- Tengelyszámláló
- Általános célú berendezés menedzsment
- URH rádiórendszerek
A felsorolt rendszerek közül több működése is kiemelt fontossággal bír a vasúti közlekedés biztonságos és zavartalan működése szempontjából, melyhez a kommunikációs igényeiket kiszolgáló adatátviteli hálózatnak is igazodnia kellett. Fontosabb tervezést befolyásoló igények, szempontok a következők voltak:
- Fokozott rendelkezésre állás: a kiépítésre került hálózatnak az adottságokhoz képest maximális védelmet kell biztosítani, mind állomásközi összeköttetés, mind állomáson belüli eszközmeghibásodás ellen.
- Biztonság: a hálózatnak képesnek kell lennie az egyes rendszerek számára – amennyiben azok igénylik – zárt hálózati szolgáltatást nyújtani, azaz biztosítani a különböző rendszerek egymáshoz képesti zártságát.
A megfogalmazott szempontok alapján a GYSEV Zr t. állomásait lefedő MPLS (Multiprotocol Label Switching) technológián alapuló kommunikációs hálózat került kiépítésre. Az MPLS több mint egy évtizedes múltra visszatekintő, szolgáltatói és nagyvállalati hálózatokban mára igen elterjedt, szolgáltatásvirtualizációs képességekkel rendelkező adatátviteli technológia. Az MPLS lehetőséget biztosít egymástól elkülönített L3 hálózatok, L2 összeköttetések és hálózatok kialakítására, valamint azok között QoS (Quality of Service) szolgáltatásminőségi paraméterek meghatározására és biztosítására.
Összegezve: a központi forgalomirányítási projekt megvalósulásával a GYSEV Zrt. összes vonalára kiterjedő, többszörösen hurkolt, nagy sebességű, MPLS technológián alapuló hálózat épült ki, amely hosszú távon képes kielégíteni a GYSEV Zrt. technológiai és akár irodai WAN adatátviteli igényeit is. A technológiát a Cisco Systems megoldásra alapozva az SCI-Hálózat Távközlési és Hálózatintegrációs Zrt. implementálta.